Na, végre jogosan gyurcsányozhat az ember, és mégis, milyen kevesen teszik! A sztori röviden elolvasható itt, de pár pontba szedve sem érthetetlen:
- a DK szerda este nyújtotta be a határozati javaslatát a vétóra,
- Karácsony csütörtökön jelentette be ugyanezt, ez hamarabb jutott el a közvéleményhez, mint a DK javaslatának híre,
- néhány ellenzéki kerületi polgármester ugyan hiányolta az egyeztetést, és más feszültségek is felmerültek,
- de végül megszavazta a közgyűlés a vétót,
- aminek jogilag nincs sok relevanciája, azt írják.
Mindennek Gyurcsány az oka!
És tényleg, de ez nem azért aggasztó, mert Gyurcsány, hanem mert ez az ellenzék színvonala. Vagyis még mindigy Gyurcsány a legtehetségesebb politikus azon az oldalon, és ez kb. 2003 óta így van. Vagy talán még régebben.
Az én értelmezésem ugyanis az, hogy a DK egyszerű politikai számításból bedobta a vétó javaslatát, amire ez a bölcs főpolgármester gyorsan ráugrott. Ezzel a vétó ügye nyilvánossá is vált, valaminek lennie kellett, így vagy úgy. Csakhogy az atlétikai vb nem puszta fővárosi ügy, amint szinte semmilyen fővárosi ügy nem pusztán a főváros dolga, egyszerűen azért, mert Budapest elég nagy vízfej ahhoz, hogy előbb-utóbb sokkal több embert érintsen, ami ott történik (vagy épp nem történik).
A vétó, mint kiderült, előreugorva az időben, jogilag irreleváns, a főváros nem szerződő partner az ügyben. Politikailag viszont már megint úgy néz ki, hogy az okos kormány szépen csőbe húzta ezt a csőbe húzható városvezetést. Mert a vb-vel összefüggésben annyi és olyan méretű/értékű fejlesztéseket ígértek be, hogy azokat a vb-vel együtt elveszíteni rettenetesen fájna bárkinek.
Ha Karácsony vétóz, övé a felelősség mindenért, ez most már múlt idő, megtörtént a dolog. Ha nem áll bele, akkor Dobrev Klára tűzi a zászlóra, de ő meg nem városvezető, neki aztán édesmindegy, senki nem szavazott rá semmikor. De addig is, jól jár a DK az előválasztáson.
Vagyis ott tartunk, hogy már megint Gyurcsány volt az (elnézést kérek tőle, ha nem pontosan az ő fejéből pattant ki az ötlet, de pártelnökként neki adom, és így a gyurcsányozás is könnyebb), aki követ dobott az állóvízbe, jó tempóban, jól felmérve, mik lesznek a következmények.
És még egy díszmadár, Bauer Tamás. Szerinte még alkut sem kellett volna kötni a kormánnyal, ez a nem pedig elkésett. Igen, ez az a Bauer Tamás. (Apukáját sem feledjük.) Véleménye persze mindenkinek lehet.
Ellenzéki teljesítmény
Hónapok óta kattogok azon, hogy 2022-ben kire fogok szavazni. Mert hogy a Fidesz (Orbán) hatalma vészesen megnőtt, az nem kérdés, és egy kis vereség nagyon jót tenne nekik. De akkor kik is kormányoznának? Ezek? Karácsony, Dobrev (Gyurcsány) és Jakab Péter? És akkor is ez lenne? Hogy Gyurcsány (vagy egy jó háttérembere) bedob valamit nyilvánosan, a kormányfő háta mögött, és másnap a nyomorultnak ki "kell" állnia, hogy ő márpedig azt szeretné? Mert hogy erkölcsileg képes lenne rá, afelől semmi kétségem nincs. De ez egy egész ország lenne már, Magyarország, nem a Doctor House, nem a Dallas, ahol az intrikák viszik előre a sztorit! Itt tervezni kell, víziót alktotni, és meg is valósítani! Mi van az atlétikai vb helyett? Semmi. Szimpla zsarolás: ha lesz Fudan, nem lesz vb. Mentségére a baloldali társaságnak, a Fudan kapcsán a kormány (képviselői) tehénszaros csizmával taposták szét a megállapodásokat, és még röhögtek is hozzá. Ha ezen valaki felháborodik, az nagyon is érthető. De a zsarolás mint reálpolitika?
Márki-Zay és Pálinkás
Ők ebben nem tudnak, de talán nem is akarnak részt venni. Pálinkást ugyan miniszterelnöknek biztosan nem szeretném, de Márki-Zayt szívesen látnám egy valódi szakértői kormány élén. De hogy ilyen kormány nem lesz, arra épp a fentiek jelentik a garanciát. És nem az ellentétek megléte, a sokszor széthúzó felfogások aggasztanak, hanem azok emberi minősége (nem elsősorban erkölcsi szempontból), akik ezt képviselik.
Ellenzéki vízió
Ez elég röviden összefoglalható: legyünk nyugat. És most jönnek a kérdéseim. Milyen nyugat? Melyik nyugat (az időben): 1960? 1970? 2008? A jelenlegi? Melyik ország legyen a minta? Németek? Franciák? Britek? Finnek? (Helsinki momentán még nyugat, mint azt tudjuk.)
És tovább: mi lesz a családokkal? A munkahelyekkel? A beruházásokkal? Az államadóssággal? A nyugdíjakkal? Oktatás? Egészségügy? Pénzügypolitika? Energetika? EU-s politika, külpolitika, NATO? Ezek egyenként is óriási területek, és a legkomplexebb ellenzéki feladat pillanatnyilag egy főváros vezetése.
Egyszer Orbánról azt mondták, hogy olyan szélkakas, aki mindig arra fordul, amerre holnap fog fújni a szél. Kemény kritikának szánták, de azt hiszem, ennél komolyabb méltatást miniszterelnök aligha kaphat. És ezt hiányolom a túloldalról. Ott sokszor az sem egyértelmű, hogy azt tudják-e, épp most merről fúj és merrefelé. A legyünk nyugat "víziója" legalábbis ezt jelenti számomra, és csak két példát mondok.
Az egyik a határkerítés. Mára már senki nem ütközik meg rajta, de amikor Magyarország egykor bejelentette, minden volt, csak jó példa nem.
A másik pedig Orbán véleménye a menekültek segítéséről: ott segítsen az EU, ahol a probléma van, és ne a problémát hozzuk ide (a menekültekkel). Erre mit mond nemrég Merkel, na mit? És igen, ez ugyanaz a "wir schaffen das" Merkel, nem egy másik. Na, ezt tessék Orbán után csinálni.
Hát, így függ össze minden mindennel. Évek óta figyelem, hogy az Orbán-kormányok minimum vitatható lépései, gazdasági-politikai döntései, a környező oligarchák viselt dolgai, az erkölcsileg alig értékelhető szatellitek, akik láthatóan nem értik, miben vesznek részt, miként függenek össze, hová vezet mindez, mi ennek az egésznek a mozgatórugója. A kritikus narratívák általában Orbán kényszeres hatalomfüggőségére futnak ki, amiben sok igazság van, veszíteni biztosan gyűlöl.
De könyörgöm, gondoljuk már át: egy szélkakas, ami belelát a jövőbe? Ha ez nem valami, akkor semmi. Na, ennél kellene jobbat.