A nagyon is pragmatikus énemet kell elővennem ahhoz, hogy ezen egyáltalán gondolkodjam. Az ugyanis nem változott, hogy olyan formációra, amelyben Gyurcsány mint "baráti" (felebaráti) politikus érintett, ennek az Istennek az ege alatt nem fogok szavazni. Emiatt pedig automatikusan a pálya szélére kerülök, nemigen számít, mit gondolok mégis.
A másik elvi problémám, hogy az ellenzéki koalíció nagyjából a teljes politikai palettát felöleli, ami a politikai logika szerint inkább életképtelen, mindenesetre erős kétségeim vannak, hogy nálunk életképes lenne értelmezhetően hosszú távon.
Márki-Zay Péter
Ami miatt viszont kénytelen vagyok gondolkodni ezen, az a Márki-Zay Péterrel készült telexes interjú tartalma. Nagyon szegről-végről (ismerek valakit, aki állt olyan mellett, aki látta, hogy hallották...) hiteles infóim vannak róla, és kezdettől azt figyelem, meddig marad, mit bír, mivé válik. Most miniszterelnök-jelöltté, úgy tűnik, és - sajna - nagyon is szimpatikus, amiket mond. Politikustól ez persze alapelvárás, de akkor is.
Először is, nem igazán politikusi alkat. Nem szeret teljesíthetetlen ígéreteket tenni, és a kormányzást szakmai kérdésnek, szakértői feladatnak tartja. Ez a kettő önmagában elég számomra, hogy meg legyek véve kilóra, mert a legmélyebben egyetértek.
Karácsony
Na, ő még be sem jelentette, csak majd valamikor, esetleg. Róla G. Fodor Gábor mondott két elgondolkodtató állítást: hogy még nem oldott meg semmit (ez tényszerűen azért csak bizonyos szempontból, értelmezésben lehet igaz), és hogy "annyira puha, hogy szinte megsajnálod". Számomra túlzottan fővárosi, és egy fővárosi sosem fogja megérteni úgy a vidéket (ami az ország többi része), mint egy vidéki, és fordítva is. Szerintem jó helyen van, főpolgármesternek bevált, de nem ellenszenves, inkább csak nem érzek benne igazán többet.
Dobrev Klára
Ő Gyurcsány Ferenc felesége. Pont. További gondolatok feleslegesek. Tudom, ez így szexista, hímsoviniszta meg minden efféle is lehet, de nem erre gondolok, hogy valaki csupán akként lehet nőként valakivé, hogy megházasodik. Hanem arra a szokásos tényre, ami a jó házasságokat jellemzi: hogy teljes életközösséget alkot a pár. Ha tehát pl. a feleségnek a barátnője elmond egy titkot, és az komoly titok, amiről van mit beszélni, akkor el fogja mondani a be nem avatott férjnek is, és fordítva. Gyurcsányné és Gyurcsány együtt kormányozna, nincs kétségem, én is így tennék, és ezt inkább erénynek tartanám. De nem Gyurcsányék esetében, a férj korábbi politikai bűneire való tekintettel.
A fő problémám természetesen 2006, az őszödi beszéd, október 23-a, és az elmaradt bocsánatkérés, valamint az azt követő hosszú agónia, a hatalomhoz való beteg ragaszkodás. A bocsánatkérés még eljöhet, de nem számítok rá.
Jakab Péter
Hát, nálam ő a jobboldali MSZP-s csávó. Jelentéktelen, nem is oszt, nem is szoroz, jobbikos, de az ellenkező oldallal szövetkezik, amely ellenében a pártja eredetileg létrejött, és ha valamit említenem kell, akkor az minden, hogy botrányosan viselkedik a parlamentben, meg hogy párizsi. Ez nem színvonal számomra, ha kisgyerekeket akarok látni, az óvodában keresem őket.
Fekete-Győr András
Volt idő, amikor még az olimpia ellen kampányoltak, hogy egyszerre féltem és reméltem, hogy egy új Fidesz nőhet ki a Momentumból. Talán jobb név kellett volna, hogy az a pillanat, amikor ez a remény feltámadt, ne múljon el ilyen gyorsan. Mindegy is, az alkalmatlanságát már többször is bizonyította, írtam már róla én is korábban, és ez mintha csak erősödne. Többet vártam tőle, és mostanra szinte csak az maradt érdemeként, hogy lesz online szavazás az előválasztáson.
Mondd, te kit választanál?
A dilemma ugyanaz, mint ezer éve és mindig: melyik elvárásom adható fel valami "nagyobb jó" érdekében? És ez azt jelenti-e, hogy a cél szentesíti az eszközt (ami nem elfogadható, mint az köztudott)? És van-e vagy lesz-e olyan pont, amikor azt mondom majd, hogy inkább az ellenzék, mint a kormánypártok? Fogalmam sincs, tényleg. Inkább csak sorolok pár szempontot, ami miatt meggondolhatom magam:
- a CEU elüldözése: értelmiségi vagyok, egyetemet ilyen indokkal nem dobunk ki az országból,
- Fudan: hitvány szószegés, amit látok: igenis a Diákváros helyére tervezik, nem mellé, a politikai-gazdasági aggályokról nem is szólva,
- SZFE: ennél kevésbé úriemberekhez méltó dolgot még nem láttam napjaink politikájában, vérlázító és gyomorforgató egyszerre, az összes emberi gyarlóságot, amit közösség ellen egyénileg el lehet követni, azt itt tanulmányozni lehet,
- folyamatos EU-s vétók és zsarolások: kedvelem és pártolom a kiállást önmagunkért, és még inkább, ha ennek az egészséges mértékét is sikerül eltalálni, ami mostanában, főleg politikai állásfoglalások esetén, nemigen ment,
- a közvagyon kiszervezése: ez alkotmányos lopás, nem egyéb,
- kormányzati kommunikáció és közmédia: ennyi pénzből ilyen silány munkát végezni önmagában is bűn, de a vele járó bizonytalanság, a lábra kapó félinformációk, álhírek, és egyáltalában, az az érzés, hogy semmit nem lehet megtudni, ami társult azzal, hogy az adatigényléseket nyíltan és büntetlenül szaboltálják (maga az országos tiszti főorvos személyesen is, mint kiderült), az mélyen és tartósan rombolja a közbizalmat.
Lenne még, de nincs időm. Meglátjuk. Muszáj gondolkodni a jövőnkön, ez nem mérlegelés kérdése, és még az is lehet, hogy könnyebb lesz a döntés, mint most látszik.